233k views
2 votes
Hannah’s favourite cereal comes in 4 sizes. Which is the better buy? (Hint: check each one) *

A, 200 g for $1.58
B, 400 g for $2.97
C, 775 g for $5.49
D, 1000 g for $7.52

User ForNeVeR
by
5.0k points

2 Answers

7 votes

Answer:

D

Explanation:

she will have more

User Quercus
by
4.8k points
4 votes

Answer:

I think it's C

Explanation:

I hope this helps you! :D

User LiKui
by
4.7k points