193k views
5 votes
Which substance would require the most energy to heat 10.00 g of it by 10.0°C?

O Ice, c = 2.03 Jigº
O Mercury, c = 0.140 J/gºC
O Water, c = 4.18 J/gºC
O Aluminum, c = 0.902 J/gºC

1 Answer

4 votes

Answer:

a

Step-by-step explanation:

a

User Pimpampoum
by
6.6k points