138k views
1 vote
For a spherical surface with radius 0.17 m and is charged by 25 nC, the electric Potential V at r = 0.37 m is (in V)

Select one:
O a.o
O b. 1324
O c. 7785
O d. 1644
B
O e. 608​

User Niraj Paul
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

E = k q1 q2 / r^2 electric potential

E / q1 = k q2 / r^2 = 9 * 10E9 * 25 * E-9 / ,37^2 = 1644 V

(Gauss Law - charge of sphere equivalent to charge at center)

User Mcarans
by
6.9k points