Answer:
the radio can tune wavelengths between 1.88 and 5.97 m
Step-by-step explanation:
The signal that can be received is the one that is in resonance as the impedance of the LC circuit.
X = X_c - X_L
X = 1 / wC - w L
at the point of resonance the two impedance are equal so their sum is zero
X_c = X_L
1 / wC = w L
w² = 1 / CL
w =

let's look for the extreme values
C = 1 10⁻¹² F
w =
w =
w = 10⁹ rad / s
C = 10 10⁻¹² F
w =
Ra 1/10 10-12 1 10-6
w =
Ra 0.1 1018
w = 0.316 10⁹ rad / s
Now the angular velocity and the frequency are related
w = 2π f
f = w / 2π
the light velocity is
c = λ f
λ = c / f
we substitute
λ = c 2π/w
we calculate the two values
C = 1 pF
λ₁ = 3 10⁸ 2π / 10⁹
λ₁= 18.849 10⁻¹ m
λ₁ = 1.88 m
C = 10 pF
λ₂ = 3 10⁸ 2π / 0.316 10⁹
λ₂ = 59.65 10⁻¹ m
λ₂ = 5.97 m
so the radio can tune wavelengths between 1.88 and 5.97 m