74.1k views
4 votes
Nathalie pushes on the pedals of her bicycle with a force of 320 N. If the bicycle has a produced force of 640 N, what is the mechanical gain of the bicycle?

User Smj
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

2

Step-by-step explanation:

mechanical gain = load/effort

= output force/input force

Where input force = 320N

Output force = 640N

M.A = 640/320

= 2

Mechanical gain is 2

User Dave Sanders
by
7.4k points