$21.00
Step-by-step explanation:
1.) Find the unit rate of dollars per pound:
$6 divided by 2 = $3
Unit rate is $3 per pound of grapes
2.) Multiply the unit rate per pound by 7 pounds of grapes:
$3 x 7 = 21
So she will pay 21$ for 7 pounds of grapes.
Brajnliest would be nice!