203k views
0 votes
A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?

User Shabir
by
5.0k points

2 Answers

6 votes

Answer:

5.20 for 12

Explanation:

2.60 for 6

2.60*2=12

5.20 for 12

User Ernestocattaneo
by
4.8k points
4 votes

Answer:

$5.20

Explanation:

A dozen is 12, so multiply by two.

2.60 * 2 = $5.20

User Bart Bergmans
by
4.3k points