203k views
3 votes
a 10 kg box is pulled across an ice rink for a distance of 50m. it is pulled with a constant force of 10 N on a rope angled at 60° to the horizontal. How much work is done on the box? (A) 50 ) (B) 100 ) (C) 250 ) (D) 500)​

User Rekovni
by
7.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

(C) 250

Step-by-step explanation:

Given the following data;

Mass = 10 kg

Distance = 50 m

Force applied = 10 N

Angle = 60°

To find the work done on the box, we would first of all find the horizontal component of the force applied.


Horizontal force, Fx = mgCosd

Where;

Fx represents the horizontal force.

m is the mass of an object.

g is the acceleration due to gravity.

d is the angle of inclination (theta).

mg = weight = 10 N

Substituting into the equation, we have;


Fx = 10 * Cos60


Fx = 125 * 0.5

Fx = 5 Newton

Next, we find the work done.

Mathematically, workdone is given by the formula;


Workdone = force * distance

Substituting into the formula, we have;


Workdone = 5 * 50

Workdone = 250 Nm

User A Webb
by
7.6k points