64.2k views
1 vote
5 oranges cost $2. Find the cost of 20 oranges.

2 Answers

5 votes

Answer:

$8

Explanation:

if 5 oranges cost $2 then 1 orange costs 2/5 of a dollar, or 40 cents

20 oranges multiplied by 40 cents is $8

or you can set up a proportion:

2/5 = x/20

cross-multiply to get:

5x = 40

x = 8

User Alichur
by
8.6k points
3 votes

Answer: $8

===================================================

Work Shown:

(5 oranges)/(2 dollars) = (20 oranges)/(x dollars)

5/2 = 20/x

5x = 2*20 .... cross multiply

5x = 40

x = 40/5 .... dividing both sides by 5

x = 8

20 oranges cost $8

--------------

Another way to approach the problem is to note that the jump from "5 oranges" to "20 oranges" is "times 4".

5*4 = 20

So we'll apply the "times 4" operation to the old cost of $2 to get the new cost being 2*4 = 8 dollars

User Ikky
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories