31.4k views
2 votes
A bakery offers a sale price of $3.45 for 6 muffins. What is the price per dozen?

2 Answers

6 votes

Answer:

6.90

Explanation:

3.45 by 6 = 0.575

multiply 0.575 by 12

which equals 6.90

User Fgkolf
by
5.0k points
5 votes

Answer:

6.90 for 12

Explanation:

a dozen is 12 muffins so multiply by 2

3.45 for 6

2*3.45 for 2*6

6.90 for 12

User Varikin
by
5.6k points