Answer:
v = 16.58 m/s
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of a bird, m = 1.6 kg
Kinetic energy of the bird, K = 220 J
We need to find the speed of the bird. The formula for the kinetic energy is given by :

Where
v is the speed of the bird
So,

Put all the values,

So, the speed of the bird is equal to 16.58 m/s.