218k views
4 votes
How efficient is a pulley system if an operator has to pull 2.5m of rope to lift a 250 N pail of water a distance of 4.5 m?

User Meliniak
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

the pulley system is very efficient

Step-by-step explanation:

Given;

load, L = 250 N

distance moved by the load, a = 4.5 m

distance moved by the effort, e = 2.5 m

let the force or effort applied = F

Apply the principle of conservation of energy;

F x e = L x a

F = (L x a) / e

F = (250 x 4.5) / 2.5

F = 450 N

The efficient of the pulley system;

E = Output force / Input force

E = (450 x 2.5) / (250 x 4.5)

E = 1 = 100%

Therefore, the pulley system is very efficient

User Ttepasse
by
6.6k points