212k views
0 votes
Taxi A charges a fee of $3.50, plus $1.75 per mile. Taxi B charges a few of $1.25, plus $2.00 per mile. At what distance would the taxi cost the same?

User Taylonr
by
8.0k points

1 Answer

4 votes
Taxi A
1mile £3.50+£1.75=£5.25
Taxi B
1mile £1.25+£2.00=£3.25

Taxi A
2miles £3.50+£3.50=£7.00
Taxi B
2miles £1.25+£4.00=£5.25

Taxi A
3miles £3.50+£5.25=£8.75
Taxi B
3miles £1.25+£6.00=£7.25

Taxi A
4miles £3.50+£7.00=£10.50
Taxi B
4miles £1.25+£8.00=£9.25

Taxi A
5miles £3.50+£8.75=£12.25
Taxi B
5miles £1.25+£10.00=£11.25

Taxi A
6miles £3.50+£10.50=£14.00
Taxi B
6miles £1.25+£12.00=£13.25

Taxi A
7miles £3.50+£12.25=£15.75
Taxi B
7miles £1.25+£14.00=£15.25

Taxi A
8miles £3.50+£14.00=£17.50
Taxi B
8miles £1.25+£16.00=£17.25

Taxi A
9miles £3.50+£15.75=£19.25 (the same)
Taxi B
9miles £1.25+£18.00=£19.25 (the same)

^^^
They would have to drive 9 miles for the taxi to cost the same.

Hope this helped, this is the longest way to work it out but also the simplest.
User UGuntupalli
by
8.2k points

No related questions found