2.9k views
5 votes
6th grade math help me pleaseee

6th grade math help me pleaseee-example-1

2 Answers

0 votes

Answer:

27 cents

Explanation:

User Nhan
by
8.0k points
5 votes

Answer:

$0.27

However answered below me is correct. I divided backwards.

My apologies. It is 5am here locally and I've been up doing math for too many hours.

Unit price = Total cost divided by quantity

Unit price = 1.91 ÷ 7= 0.2728571429

rounded to the nearest cent $0.27

User Joe
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories