52.5k views
1 vote
The answer to this maths question

The answer to this maths question-example-1

1 Answer

2 votes

Given:

Toilet rolls com in packs of 4 and 9.

4-pack is priced at £2.04.

9-pack is priced at £4.68.

To find:

The pack that has better value by calculating the price per roll.

Solution:

We have, the 4-pack is priced at £2.04.

So, the price per roll for this pack is:


(2.04)/(4)=0.51

In the pack of 4 rolls the price per roll is £0.51.

It is given that, the 9-pack is priced at £4.68.

So, the price per roll for this pack is:


(4.68)/(9)=0.52

In the pack of 9 rolls the price per roll is £0.52.

Since the price per roll in the pack of 4 rolls is less that the price per roll in the pack of 9 rolls because 0.51 < 0.52, therefore the pack of 4 rolls has better value.

User TheMayer
by
4.9k points