Answer:
1.08 M
Step-by-step explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Initial volume (V₁) = 45 mL
Initial concentration (C₁) = 6 M
Final volume (V₂) = 250 mL
Final concentration (C₂) =?
The final concentration of the solution can be obtained by using the dilution formula as illustrated below:
C₁V₁ = C₂V₂
6 × 45 = C₂ × 250
270 = C₂ × 250
Divide both side by 250
C₂ = 270 / 250
C₂ = 1.08 M
Therefore, the final concentration of the solution is 1.08 M.