169k views
3 votes
if bought 15 caterpillars for $3.00, how much was each caterpillar (find the unit rate for price per caterpillar)

User Sharcashmo
by
4.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

20 cents

Explanation:

Divide 3 dollars by 15 caterpillars.

3/15 = 0.2

20 cents

User Dominickdaniel
by
5.7k points