Answer:
Explanation:
Let the number of cucumber = x
And the cost of the cucumber = y
Cost of the cucumber will be directly proportional to the number of cucumbers.
y ∝ x
y = kx [Here, k = proportionality constant]
Since, market sells 3 cucumbers for $1.2
1.2 = k(3)
k = 0.4
Therefore, equation for this situation will be,
y = 0.4x
Part A
If x = 1,
y = 0.4(1)
= 0.4
For x = 2,
y = 0.4(2)
= 0.8
For x = 3,
y = 0.4(3)
= 1.2
Number of cucumbers Cost($)
1 0.4
2 0.8
3 1.2
Part B
Equation representing relation between number of cucumbers and the cost will be,
y = 0.40x [Option A]