125k views
2 votes
A market sells cucumber for 1.20 the cost of each cucumber is the same

A market sells cucumber for 1.20 the cost of each cucumber is the same-example-1

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

Let the number of cucumber = x

And the cost of the cucumber = y

Cost of the cucumber will be directly proportional to the number of cucumbers.

y ∝ x

y = kx [Here, k = proportionality constant]

Since, market sells 3 cucumbers for $1.2

1.2 = k(3)

k = 0.4

Therefore, equation for this situation will be,

y = 0.4x

Part A

If x = 1,

y = 0.4(1)

= 0.4

For x = 2,

y = 0.4(2)

= 0.8

For x = 3,

y = 0.4(3)

= 1.2

Number of cucumbers Cost($)

1 0.4

2 0.8

3 1.2

Part B

Equation representing relation between number of cucumbers and the cost will be,

y = 0.40x [Option A]

User Art Zambrano
by
7.7k points