Answer: about 8 hours
Step-by-step explanation:
Here's the complete question:
Laura rode her bike for 3 5/8 hours on Saturday and for 4 1/4 hours on Sunday. Which is the best estimate of the time Laura spent riding her bike on Saturday and Sunday?
a. about 9 hours
b. about 8 hours
c. about 7 hours
d. about 6 hours
For us to solve the question, we've to add the time used in riding the bike on Saturday and on Sunday. This will be:
= 3 5/8 + 4 1/4
= 3 5/8 + 4 2/8
= 7 7/8 hours.
Therefore, the correct option is about 8 hours.