199k views
4 votes
Which is the better buy?
5. 1 lb of apples for $1.98 or
3 lb for $6.95

2 Answers

7 votes

Answer:

1 lb of apples for $1.98

hope this helps

have a good day :)

Explanation:

User Prooffreader
by
5.0k points
5 votes

Answer:

The 1lb of apples for $1.98 is a better buy.

Explanation:

If you multiply 1.98 by 3 it's 5.94, which is less than the 3 lb for $6.95

User Jarlax
by
5.3k points