11.9k views
2 votes
Ziegler Inc. has decided to use the high-low method to estimate the total cost and the fixed and variable cost components of the total cost. The data for various levels of production are as follows: Units Produced Total Costs

3,300 $168,000
1,300 108,000
2,390 149,040
a. Determine the variable cost per unit and the total fixed cost.
b. Based on part (a), estimate the total cost for 1,660 units of production.

1 Answer

0 votes

Answer:

Ziegler Inc.

a) The variable cost per unit = $60

b) The total fixed cost = $30,000

c) The total cost for 1,660 units = $129,600

Step-by-step explanation:

a) Production Data and Calculations:

Units Total

Produced Costs

3,300 $168,000

1,300 108,000

2,390 149,040

High-low method:

High 3,300 $168,000

Low 1,300 108,000

Diff. 1,000 $60,000

Variable cost = $60 ($60,000/1,000)

Fixed cost = $30,000 ($108,000 - ($60 * 1,300)

Total cost for 1,660 units:

Variable costs = $99,600 ($1,660 * $60)

Fixed cost = 30,000

Total costs = $129,600

User Zoltan Vinkler
by
7.3k points