38.8k views
2 votes
If a seismic wave has a period of 0.0202s, find the frequency of the wave.

If a seismic wave has a period of 0.0202s, find the frequency of the wave.-example-1

1 Answer

3 votes

Answer:

49.5 Hz.

Step-by-step explanation:

From the question given above, the following data were obtained:

Period (T) = 0.0202 s

Frequency (f) =?

The frequency and period of a wave are related according to the following equation:

Frequency (f) = 1 / period (T)

f = 1/T

With the above formula, we can obtain the frequency of the wave as follow:

Period (T) = 0.0202 s

Frequency (f) =?

f = 1/T

f = 1/0.0202

f = 49.5 Hz

Therefore the frequency of the wave is 49.5 Hz.

User Ive
by
7.1k points