186k views
2 votes
If the Circumstance of wobble ball is 242cm what is the surface area?

User Bandreas
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1,166 is the SA

correct me if im wrong somehow

Explanation:

a wobble ball is a sphere

circumference=8(pi)

242=8(3.14)

so 242 divided by 25.12

this ends up with 9.633757961783439, which is the radius of the circumference

SA of a sphere= 4(pi)r²

SA=4(3.14)9.633757961783439²

SA=4(3.14)92.80929246622581

SA=1,165.684713375796

rounded to the nearest whole # = 1166

User Refugio
by
6.4k points