208k views
3 votes
A solution prepared by dissolving 171 mg of a sugar (a molecular compound and a nonelectrolyte) in 1.00 g of water froze at -0.930°C. What is the molar mass of this sugar? The value of Kf is 1.86°C/m.

1 Answer

6 votes

Answer:

The appropriate answer is "342 g/mol".

Step-by-step explanation:

Given:

Freezing point,

= 0.93°C

Kf,

= 1.86°C/m

Mass,

= 171

As we know,


Freezing \ point = Kf* molality


0.93=1.86* molality


Molality=(0.93)/(1.86)


=0.5 \ m

Now,


Molality=(moles \ of \ sugar)/(mass \ of \ water)


0.5=(moles \ of \ sugar)/(0.01)


moles \ of \ sugar=0.0005 \ mol

hence,

The molar mass of the sugar will be:

=
(mass)/(moles)

=
(171* 10^(-3))/(0.0005)

=
342 \ g/mol

User Reza Amya
by
8.0k points