113k views
1 vote
a student adds 0.5 moles of solute to enough water to form 500 ml of solution what is the concentration of the solution he made

User Kerol
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Answer: The concentration of solution made by the student is 1 M.

Step-by-step explanation:

Molarity is defined as the amount of solute expressed in the number of moles present per liter of solution. The units of molarity are mol/L.

The formula used to calculate molarity:


\text{Molarity of solution}=\frac{\text{Number of moles of solute}* 1000}{\text{Volume of solution (mL)}} .....(1)

Given values:

Moles of solute = 0.5 moles

Volume of solution = 500 mL

Plugging values in equation 1:


\text{Molarity of solution}=(0.5* 1000)/(500)\\\\\text{Molarity of solution}=1M

Hence, the concentration of solution made by the student is 1 M.

User Gunjan Patel
by
7.3k points