Answer:
The 99% confidence interval for the mean number of ounces dispensed by this machine is (7.44, 7.56).
Explanation:
We have that to find our
level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:

Now, we have to find z in the Z-table as such z has a p-value of
.
That is z with a pvalue of
, so Z = 2.575.
Now, find the margin of error M as such

In which
is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.

The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 7.5 - 0.06 = 7.44 ounces.
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 7.5 + 0.06 = 7.56 ounces.
The 99% confidence interval for the mean number of ounces dispensed by this machine is (7.44, 7.56).