48.2k views
2 votes
Suppose that scientists observe violent gas eruptions on a planet with an acceleration due to gravity of 3.9 m/s2. The jets throw sand and dust about 75 m above the surface. What is the speed i of the material just as it leaves the surface?

User Kamisha
by
7.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The velocity with which the sand throw is 24.2 m/s.

Step-by-step explanation:

acceleration due to gravity, a = 3.9 m/s2

height, h = 75 m

final velocity, v = 0

Let the initial velocity at the time of throw is u.

Use third equation of motion


v^(2) = u^(2) - 2 g h \\\\0 = u^(2) -2* 3.9* 75\\\\u=24.2m/s

The velocity with which the sand throw is 24.2 m/s.

User Vladimir Sizikov
by
6.3k points