15.5k views
5 votes
Greg spent $47.45 on five books. If each book costs the same amount, how much does one book cost?

1 Answer

2 votes

Answer:

$9.49 per book

Step-by-step explanation:

47.45/5=9.49 for one book

User Mccc
by
6.0k points