216k views
2 votes
Amari bought 12 mini muffins for 5.40 how many mini muffins can Amari buy with 4.00

1 Answer

8 votes

Answer:

8 mini muffins

Explanation:

*Bolded is important*

1. To help you get a better feel of the wording, let me give you an example:

The Walmart Franchise costs 5$ each. If I have 10$, how much franchises can I buy? See, it becomes simpler. It's 2.

This is what it is asking here:

If he has $5.40, and he can buy 12 mini muffins, we just need to find the cost of these mini muffins to solve the second part.

2. Solve

To find the solution to this equation, I will give you another example.

If I like drinking water, and I can buy 2 Pools of water for 2 dollars, how much does each pool of water cost?

It costs $1, which is not hard to solve.

What did we do to get the answer of $1? We divided. We divided 2/2 to get one. We have to do the same in this case.

Money is x and muffins is m.

Hence the equation is:

y = x/m, or in this case,

y=5.40/12, which will give us the cost of the muffins.

5.4/12 = $0.45.

Now, since we know the cost, we can find the answer.

To find the total amount of muffins he can buy with $4, we have to

divide.

X is Money and C is Cost per muffin. Hence, the equation is:

y = x/c or,

y = 4/0.45 which equals 8.8888888888888889.

Now, you cant buy 8/9 of a muffin. You can only buy a whole.

So he can buy 8 muffins.

3. Confirm

Lets confirm that this is true for the first equation:

5.40/0.45= 12, which is what the equation states.

So 4/0.45 = 8.899 is how much he could buy, but he can only buy 8 because, again, you cant buy 8/9 of a muffin

y = 8.

User Plastkort
by
6.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.