189k views
19 votes
An ad says that 6 lemons cost $1.86. What will 8 lemons cost?

User Gilpach
by
7.7k points

2 Answers

7 votes

Answer:

$2.48

Explanation:

1.86/6=0.31 which is the cost for 1 lemon. 0.31*8=2.48 which is for 8 lemons.

User Chris Lin
by
8.7k points
4 votes

Answer: 2.48

Explanation:

We have the ad that shows:

6 lemons for .....................1.86 dollars

8 lemons..............................?

the cost for 8 lemons= (8*1.86)/6=2.48

of course we can use another method,

1.86/6=0.31 cents for 1 lemon

8*0.31=2.48 and we get the same answer

User Billzhong
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories