2.2k views
2 votes
The sides of an oblong are in the ratio of 4:3. The oblong has a length of 12 cm and is increased by a scale factor of 2.5. What will the increased width be

User Ballon Ura
by
7.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

If the scale factor is increased in 2.5, the increased width will be:

  • 22.5 cm

Explanation:

Remember that an oblong is longer than it is wide, by this reason, the ratio of 4:3 could mean, if we give a number, by each 4 cm in the length, there is 3 cm in the width, in this form, if the oblong has a length of 12 cm, the width is:

  • 4 cm ⇒ 3 cm
  • 12 cm ⇒ x

So:


  • x=(12 *3)/(4)

  • x=(36)/(4)

  • x=9

Then, the original width is 9 cm, as the scale factor must be increased 2.5, we can multiply the found width to obtain the increased width:

  • Increased width = 9 cm * 2.5
  • Increased width = 22.5 cm

As you can see, the increased widt will be 22.5 cm.

User Nate Jenson
by
7.1k points