200k views
1 vote
If a snowball melts so that its surface area decreases at a rate of 9 cm2/min, find the rate (in cm/min) at which the diameter decreases when the diameter is 10 cm. (Round your answer to three decimal places.)

User Dragn
by
6.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The diameter decreases at a rate of 0.143cm/min when it is of 10 cm.

Explanation:

Surface area of an snowball:

An snowball has spherical format. The surface area of an sphere is given by:


S = d^2\pi

In which d is the diameter of the sphere.

In this question:

We need to differentiate S implicitly in function of time. So


(dS)/(dt) = 2d\pi(dd)/(dt)

Surface area decreases at a rate of 9 cm2/min

This means that
(dS)/(dt) = -9

At which the diameter decreases when the diameter is 10 cm?

This is
(dd)/(dt) when
d = 10. So


(dS)/(dt) = 2d\pi(dd)/(dt)


-9 = 2(10)\pi(dd)/(dt)


(dd)/(dt) = -(9)/(20\pi)


(dd)/(dt) = -0.143

Area in cm², so diameter in cm.

The diameter decreases at a rate of 0.143cm/min when it is of 10 cm.

User Nxn
by
6.5k points