menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If 3 bananas and 8 apples cost $2.50, and if 7 bananas and 12 apples cost $4.00, how much do 10 bananas and 20 apples cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
If 3 bananas and 8 apples cost $2.50, and if 7 bananas and 12 apples cost $4.00, how much do 10 bananas and 20 apples cost?
asked
May 24, 2023
189k
views
20
votes
If 3 bananas and 8 apples cost $2.50, and if 7 bananas and 12 apples cost $4.00, how much do 10 bananas and 20 apples cost?
Mathematics
high-school
Guilherme Viebig
asked
by
Guilherme Viebig
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
10
votes
Answer:
6.50
Explanation:
adding the numbers 4 plus 2.50
Dr Manhattan
answered
May 28, 2023
by
Dr Manhattan
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org