Explanation:
(B) L = 182.9 cm +- 0.1 cm
W = 152.4 cm +- 0.1 cm
(C)
Smallest dimensions possible:
L = 182.9 cm - 0.1 cm = 182.8 cm
W = 152.4 cm - 0.1 cm = 152.3 cm
A = (182.9 cm)(152.3 cm)
= 27840.44 cm^2
To find the uncertainty for the area ∆A, we use the formula

where da = ∆A, dl = ∆L, dw = ∆W



Therefore
∆A = 0.001204 × 27840.44 cm^2
= 33.52 cm^2
Rounding off the numbers to their significant figures,
A = 27840 cm^2 +- 33 cm^2
(D)
For the largest possible area,
L = 183.0 cm
W = 152.5 cm
A = 27905.5 cn^2


∆A = 0.001202 × 27907.5 cm^2
= 33.55 cm^2
Therefore, the largest possible area is
A = 27910 cm^2 +- 33 cm^2