185k views
3 votes
If a spinner for a game is spun once, there is a 25% chance it will land on

orange. What is the chance that the spinner will not land on orange on both
the first and second spin in a game? Calculate the probability as a decimal
rounded to the nearest TENTH.

User Idris
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:


Pr = 0.6

Explanation:

Given

Let


O \to Orange

So:


P(O) = 25\% --- probability of O


n=2 --- Number of spin

Using the complement rule, the probability that a spin will not land on orange is:


P(O') = 1 - P(O)


P(O') = 1 - 25\%

Express as decimal


P(O') = 1 - 0.25


P(O') = 0.75

On two spins, the probability that it will not land on orange is:


Pr = P(O') * P(O')

So, we have:


Pr = 0.75* 0.75


Pr = 0.5625


Pr = 0.6 --- approximated

User Shonzilla
by
7.5k points