Answer:
(a) a = 2.44 m/s²
(b) s = 63.24 m
Step-by-step explanation:
(a)
We will use the second equation of motion here:

where,
s = distance covered = 47 m
vi = initial speed = 0 m/s
t = time taken = 6.2 s
a = acceleration = ?
Therefore,

a = 2.44 m/s²
(b)
Now, we will again use the second equation of motion for the complete length of the inclined plane:

where,
s = distance covered = ?
vi = initial speed = 0 m/s
t = time taken = 7.2 s
a = acceleration = 2.44 m/s²
Therefore,

s = 63.24 m