223k views
2 votes
In the acetylene torch, acetylene gas (C2H2) burns in oxygen to produce carbon dioxide water and energy. How many moles of CO2 are formed from the reaction with 1.20 moles of C2H2?

Given the following equation
2C2H2(g) + 502(g) = 4CO2(g) + 2H2O(g)

User SLC
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer: 2.40 moles of
CO_2 will be formed in the reaction.

Step-by-step explanation:

Given values:

Moles of
C_2H_2 = 1.20 moles

The given chemical equation follows:


2C_2H_2+5O_2\rightarrow 4CO_2+2H_2O

By the stoichioemetry of the reaction:

If 2 moles of
C_2H_2 produces 4 moles of carbon dioxide

Then, 1.20 moles of
C_2H_2 wil produce =
(4)/(2)* 1.20=2.40mol of carbon dioxide

Hence, 2.40 moles of
CO_2 will be formed in the reaction.

User Sanal Varghese
by
7.7k points