4.8k views
1 vote
The length of a planet's orbit around a star is approximately 16,340,000 km. It takes the planet about 810 Earth days to complete a full orbit. What is the planet's average speed in kmh-1 to 3sf? HELP

User Hochl
by
7.3k points

1 Answer

0 votes

Answer:

841 kmh-1

Explanation:

speed = distance / time

time = 810 x 24 = 19440

16,340,000 km / 19440 = 840.535

User Steve Parish
by
6.4k points