206k views
4 votes
Mia was getting ready to go back to school. She purchased 7 pens and a binder that cost $1.25. She spent a total of $7.90. How much did each pen cost?

User Ravindu
by
5.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.95

Explanation:

total cost of 7 pens = total amount spent - cost of binder

$7.90 - $1.25 = $6.65

cost of each pen = total cost of 7 pens / 7

$6.65 / 7 = $0.95

User Abou
by
6.3k points