155k views
4 votes
Circle has a circumference of 38 cm

What is the length of the radius,
6 cm
18 om
36 cm
72 cm

1 Answer

3 votes


circumference \: of \: circle \: = 2 \: \pi \: r

38 = 2πr

r = 38/2π

r = 38÷6.28

r = 6 cm

User Jiechao Wang
by
6.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.