35.5k views
5 votes
What is the concentration of nitrogen gas (N2), in parts per million, in a solution that contains 0.008 grams of nitrogen gas dissolved in 1,000 grams of water?

User Baske
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer: The concentration of nitrogen gas in parts per million is 7.99 ppm.

Step-by-step explanation:

Solute is defined as the component of the solution present in a smaller proportion while the solvent is defined as the component of the solution present in a larger proportion.

Concentration in ppm (parts per million) represents the amount of solute in milligrams present per kilograms of solution.


\text{Concentration in ppm}=\frac{\text{Mass of solute (in mg)}}{\text{Mass of solution (in kg)}}

OR


\text{Concentration in ppm}=\frac{\text{Mass of solute (in grams)}}{\text{Mass of solution (in grams)}}* 10^6 ......(1)

Given values:

Mass of solute (nitrogen gas) = 0.008 g

Mass of solvent (water) = 1000 g

Mass of solution = [0.008 + 1000] g = 1000.008 g

Plugging values in equation 1:


\text{Concentration in ppm of nitrogen gas}=(0.008g)/(1000.008g)* 10^6\\\\\text{Concentration in ppm of nitrogen gas}=7.99 ppm

Hence, the concentration of nitrogen gas in parts per million is 7.99 ppm.

User Darren Hicks
by
7.0k points