Answer: a) 4800 W b) 6 % c) most of the energy of fuel is converted to heat in combustion engine
Explanation: a) Power P = W/t = 96 000 J / 20 s = 4800 W
b) efficiency η = P(putput) / P(intake) = 4800 W / 80000 W = 0,06
7.8m questions
10.4m answers