217k views
0 votes
in basketball, steph curry is a 90.31% free throw shooter. IN a random game, he attempted 12 free throws. What is the probability that he made at least10 out of the free throws

1 Answer

5 votes

Answer:

0.8969

Explanation:

This can be solved using the binomial probability relation :

P(x = x) = nCx * p^x * q^(n-x)

p = 0.9031

Number of trials, n = 12

q = 1 - p =0.0969

x ≥ 10

P(x ≥ 10) = P(x= 10) + p(x = 11) + p(x = 12)

P(x = 10) = 12C10*0.9031^10 * 0.0969^2 = 0.2236

P(x = 11) = 12C11 * 0.9031^11 * 0.0969^1 = 0.3790

P(x = 12) = 12C12*0.9031^12 * 0.0969^0 = 0.2943

P(x ≥ 10) = (0.2236 + 0.3790 + 0.2943)

P(x ≥ 10) = 0.8969

User Xavier Poinas
by
6.4k points