63.4k views
5 votes
Find the radius of a sphere with a surface area of $4\pi$ square feet.

User Cdarlint
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

r = 1 feet

Explanation:

Given that,

The surface area of the sphere, A = 4π feet²

We need to find the radius of the sphere.

The formula for the surface area of the sphere is given by :


A=4\pi r^2

Where

r is the radius of the sphere

Put all the values,


4\pi = 4\pi * r^2\\\\r=1

So, the radius of the sphere is equal to 1 feet.

User Mpatek
by
7.2k points