Answer:
3m/s²
Step-by-step explanation:
a = v - u/t
Where;
a = acceleration (m/s²)
v = final velocity (m/s)
u = initial velocity (m/s)
t = time (s)
According to this question, a car is said to accelerate from 4 m/s to 16m/s in 4 seconds. This means that;
v = 16m/s
u = 4m/s
t = 4s
a = 16 - 4/4
a = 12/4
a = 3m/s²