10.6k views
4 votes
Pls help me ASAP show work please

Pls help me ASAP show work please-example-1
User Erna
by
9.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$3.48 for each pair of socks.

Explanation:

It's a little confusing, because it says they're buying 2 socks, but then asks for the price of each of 2 *pairs* of socks. I'm going to believe the first sentence should say they paid for 2 pairs of socks.

They have $10, and get $3.04 in change. So we'll subtract $3.04 from $10 to find out the cost of 2 pairs of socks.

10 - 3.04 = 6.96

Then divide $6.96 by 2 pairs of socks

6.96/2 = $3.48 for each pair of socks.

User Alan Curry
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories