200k views
4 votes
The cost of bananas is 2.40 for 5 pounds, what is the price per pound?​

User Datwelk
by
8.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$0.48 per pound

Explanation:

5 ÷ 5 = 1

2.40 ÷ 5 = 0.48

User Dlam
by
8.2k points
5 votes

Answer:

$0.48

Explanation:

$2.40 divided by 5 pounds equals $0.48 per pound.

User Roham Tehrani
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories