120k views
0 votes
In a thermonuclear device, the pressure of 0.050 liters of gas within the bomb casing reaches 458000 atm. When the bomb casing is destroyed by the explosion, the gas is released into the atmosphere where it reaches a pressure of 1.00 atm. What is the volume of the gas after the explosion

User Zgcharley
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

22900 L

Step-by-step explanation:

Assuming the gas behaves ideally, we can solve this problem by using Boyle's law, which states that:

  • P₁V₁=P₂V₂

Where subscript 1 refers to the initial conditions of pressure and volume (within the bomb, namely), while 2 refers to the final conditions.

Meaning that in this case:

  • P₁ = 458000 atm
  • V₁ = 0.050 L
  • P₂ = 1.00 atm
  • V₂ = ?

We input the data:

  • 458000 atm * 0.050 L = 1.00 atm * V₂

And solve for V₂:

  • V₂ = 22900 L
User Cessationoftime
by
6.2k points