93.8k views
3 votes
Your friend has been given a laser for her birthday. Unfortunately, she did not receive a manual with it and so she doesn't know the wavelength that it emits. You help her by performing a double-slit experiment, with slits separated by 0.36 mm. You find that the two m n = 2 bright fringes are 5.5 mm apart on a screen 1.6 m from the slits.

a. What is the wavelength the light emits?
b. What is the distance between the two n = 1 dark fringes?

User Xubuntix
by
6.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

a) the wavelength that the light emits is 6.1875 × 10⁻⁷ m

b) the distance between the two n = 1 dark fringes is 5.5 × 10⁻³ m

Step-by-step explanation:

Given the data in the question;

separation between two slits d = 0.36 mm = 0.00036 m

Separation between two adjacent fringes β = 5.5 mm = 0.0055 m

Distance of screen from slits D = 1.6 m

n = 2

a) the wavelength the light emits;

Using the formula;

β = (nD/d)λ

To find wavelength, we make λ the subject of formula;

βd = nDλ

λ = βd / nD

so we substitute

λ = ( 0.0055 m × 0.00036 m ) / ( 2 × 1.6 m )

λ = 0.00000198 / 3.2

λ = 6.1875 × 10⁻⁷ m

Therefore, the wavelength that the light emits is 6.1875 × 10⁻⁷ m

b) the distance between the two n = 1 dark fringes;

To find the distance between the two n = 1 dark fringes, we use the following formula;

y
_m = 2nλD / d

given that n = 1, we substitute

y
_m = ( 2 × 1 × ( 6.1875 × 10⁻⁷ m ) × 1.6 m ) / 0.00036 m

y
_m = 0.00000198 / 0.00036

y
_m = 0.0055 m

y
_m = 5.5 × 10⁻³ m

Therefore, the distance between the two n = 1 dark fringes is 5.5 × 10⁻³ m

User Malintha
by
6.9k points