Answer:
22.33 m²
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Radius (r) = 8 m
Angle sustained (θ) = 40°
Pi (π) = 3.14
Area of small sector (A) =?
The area of the small sector can be obtained as illustrated below:
A = θ/360 × πr²
A = 40/360 × 3.14 × 8²
A = 40/360 × 3.14 × 64
A = 22.33 m²
Therefore, the area of the small sector is 22.33 m²